( Fleischbänke )
Zbudowano: 1516/1832
Zlikwidowano: 1945
Ławy mięsne stały przy ul. św. Ducha 43 w Gdańsku już w 1347 roku. Rzeźnicy sprzedawali z nich mięso. Zadaszenie i ściany przyszły w 1516 roku. W środku cztery rzędy straganów.
W 1516 roku powstał murowany budynek na dwóch parcelach między obecną ul. Mariacką a św. Ducha (według późniejszej numeracji Mariacka 53 i św. Ducha 43), z 4 ciągami jatek rozdzielonych dwoma wąskimi, pozbawionymi dachu uliczkami. Ciągi nosiły nazwy, od zachodu: Plebański (Pfarrseite), Żebraczy (Elende Seite), Dominikański (Dominiksseite), Wodny (Wasserseite); jedynie Plebański liczył 19 jatek, ale jedną, ze względu na wielkość, liczono podwójnie. Ruchomy blat każdej jatki służył do zamykania okna kramu na noc, a po otwarciu stanowił ławę. Budynek zamykany był na noc i pilnowany. Posiadanie ławy było warunkiem uzyskania mistrzostwa w cechu rzeźniczym, ławy mogły być dziedziczone (także przez kobiety) lub sprzedawane (pierwszeństwo zakupu miał cech).
Ławy mięsne przetrwały do 1945 roku, kiedy uległy zniszczeniu w czasie walk o miasto między uciekającymi nazistami a Armią Czerwoną.
Comments